11 maj 2017

2/ Wiosna 2017 r. - Chartres - Prosić Jezusa i Jego Matkę o błogosławieństwo na całą naszą podróż



Miasto Chartres we Francji to pierwszy, dłuższy przystanek, który zrobiliśmy, od dnia wyjazdu z Polski. Leży ono ok. 100 km za Paryżem. Łatwo więc policzyć, że do tej pory przejechaliśmy już ponad 1700 kilometrów.





Miasto to wybraliśmy z powodów dla nas oczywistych. Musieliśmy przecież w jakimś szczególnym miejscu poprosić Jezusa i Jego Mateczkę o błogosławieństwo na całą naszą podróż.


Właśnie w Chartres znajduje się Katedra, o której mówi się, że wiedzę potrzebną do jej zbudowania przywieźli z Jerozolimy sami Templariusze (to ten sam zakon, który przywiózł do Elbląga relikwie Świętego Charbela – jaki ten świat mały!).









Według legendy zakonnicy odkopali w świątyni Salomona Arkę Przymierza, z zawartymi w niej Tablicami Praw. Stąd też dziś, nad portalem katedry znajduje się inskrypcja i słowa "Hic dimittitur Archa Cederis", czyli "Tu jest złożona Arka".

Katedra w Chartres jest szczególna, głównie z tego powodu, że znajduje się tu kamienny skarbiec, w którego krypcie spoczywa bezcenna relikwia - Sancta Camisia, czyli Święta suknia, którą Maryja Panna miała na sobie podczas Zwiastowania.


Relikwię zwaną też Świętą Tuniką, przekazał w darze, w 876 roku Karol Łysy, wnuk Karola Wielkiego.


Jedwabna tkanina o wymiarach 5,35 na 46 cm długo przechowywana była w zamkniętej skrzyni.
Obecnie jest wystawiona w monstrancji z XIX wieku wykonanej z pozłacanej miedzi.


Obecnie katedra w Chartres uznawana jest za jedną z
najpiękniejszych i największych budowli sakralnych we Francji,
a w 1979 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.



Miejsce na którym stoi obecna świątynia uważane było za święte, jeszcze na długo przed pojawieniem się na tych terenach chrześcijaństwa. Według legendy w III wieku, gdy do Chartres przybyli pierwsi chrześcijanie, odnaleźli w grocie celtycką rzeźbę brzemiennej kobiety, którą uznano za wyobrażenie brzemiennej Marii Panny. 






Figura Matki Bożej z Pilar
wyrzeźbiona w drewnie z gruszy
pochodzi z 1540 roku.
Wierzący dzielą się z Mateczką
radościami i cierpieniami swego życia.




Określili to cudem, więc wybudowali tu wówczas pierwszy drewniany kościół, który odwiedzany był przez pierwszych chrześcijan i stał się miejscem wielowiekowej tradycji kultu Maryjnego w Chartres.


Legenda głosi, że biskup Gantelme wystawił tę relikwię przed wojskami księcia Normandii Rolfa w 911 roku, na której widok siły normandzkie rozpierzchły się.











Katedra Notre-Dame jest łatwo rozpoznawalna ze względu na
różnorodność dwóch wież - jedna wybudowana w bardzo prostym
gotyckim stylu, druga znacznie bardziej ozdobiona.
Różna jest też ich wysokość – 115,18 i 105,66 metrów,
w których znajduje się aż siedem dzwonów.



Katedrę dziś nazywa się też "Duchowym manifestem czasów średniowiecza", gdyż już w średniowieczu, każdego roku odbywały się tu wielkie odpusty, na które ściągały tłumy pielgrzymów.


Świątyni udało się przetrwać liczne zawirowania historii, włącznie z rewolucją francuską i dwiema wojnami światowymi, dzięki czemu dziś możemy ją podziwiać w średniowiecznym kształcie.







W swoim obecnym wizerunku Katedra w Chartres powstała na przełomie XII i XIII wieku, w miejscu starego, zniszczonego, w czerwcu 1194 roku przez pożar, romańskiego kościoła. Średniowieczni kronikarze odnotowali to wydarzenie jako wstrząsające. Jednakże sensację i cud wywołała wiadomość, że pod zgliszczami świątyni, Święta Tunika przetrwała nienaruszona. Było więc oczywistym, że ku czci Matki Bożej, w tym samym miejscu musi powstać nowa, nieporównanie piękniejsza świątynia... co też w niecałe półwiecze stało się faktem.




Wewnątrz katedry i na zewnątrz, znajduje się ponad 10 000 rzeźb. 







Znajduje się tu też 176 kolorowych witraży, które w sumie zajmują powierzchnię ponad 2 600 m².








W większości witraże przedstawiają świętych i święte postacie biblijne.

Każdy witraż można czytać jak współczesne komiksy, od dołu do góry.








W sercu Katedry, na XIII wiecznej posadzce da się zauważyć labirynt ułożony z jedenastu przerywanych, koncentrycznych okręgów. Poza funkcją dekoracyjną umożliwiał on człowiekowi średniowiecza odbycie na kolanach wędrówki, rozumianej jako pielgrzymki do Ziemi Świętej, odprawianej najczęściej w akcie pokuty za grzechy. Jego trasa liczy 262 metry.


Wnętrze katedry podzielone jest na trzy nawy. Całkowita długość katedry to 130 metrów, wysokość 37 metrów i szerokość 16,4 metrów.







***








Campera zaparkowaliśmy, jak zwykle możliwie najbliżej naszego miejsca docelowego, czyli Katedry pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny.


Spacerując po Chartres podziwialiśmy architekturę oraz wiosnę, która tu zadomowiła się już na dobre.















Po kilku godzina pobytu w Chartres wyjeżdżamy przede wszystkim wzmocnieni. Mogliśmy w skupieniu pomodlić się, w intencji naszej szczęśliwej podróży, ale również we wszystkich innych, które wieziemy ze sobą do Fatimy.













Brak komentarzy:

Prześlij komentarz