25 maj 2017

8/ Wiosna 2017 r. - Fatima - Jestem Matką Boską różańcową...




Jest 13 maj 1917 roku. Troje dzieci bawi się na szczycie zbocza Cova da Iria.  Budują murek dookoła gęstych krzewów, kiedy nagle widzą jakby błyskawicę.
- „Lepiej pójdźmy do domu. Zaczyna się błyskać, może przyjść burza" - powiedziała Łucja 
- „Dobrze!" - odpowiedziała Hiacynta oraz Franciszek.
Franciszek widział Maryję, lecz Jej nie słyszał.  
Hiacynta Ją widziała i słyszała.  
Łucja natomiast widziała,  słyszała i rozmawiała z Nią.

Zaczęli schodzić ze zbocza, poganiając owce w stronę drogi. Kiedy doszli mniej więcej do połowy zbocza, blisko dużego dębu, zobaczyli znowu błyskawicę, a po zrobieniu kilku kolejnych kroków, ujrzeli na skalnym dębie Panią w białej sukni, promieniującą jak słońce. Jaśniała światłem jeszcze jaśniejszym niż promienie słoneczne, które świecą przez kryształowe naczynie z wodą. Zaskoczeni tym widzeniem zatrzymali się. Byli tak blisko, że znajdowali się w obrębie światła, które Ją otaczało, lub którym Ona promieniała, mniej więcej w odległości półtora metra.


- „Nie bójcie się! Nic złego wam nie zrobię!" - powiedziała Pani
- „Skąd Pani jest?" - zapytała Łucja
- „Jestem z Nieba!" - odpowiedziała
- „A czego Pani ode mnie chce?" - pyta dalej Łucja
- „Przyszłam was prosić, abyście tu przychodzili przez 6 kolejnych miesięcy, dnia 13 o tej samej godzinie. Potem powiem, kim jestem i czego chcę. Następnie wrócę jeszcze siódmy raz".



- „Czy ja także pójdę do nieba?"
- „Tak!"
- „A Hiacynta?"
- „Też!"
- „A Franciszek?"
- „Także, ale musi jeszcze odmówić wiele różańców".


Potem zaczęła się spokojnie unosić w stronę wschodu i wreszcie znikła w nieskończonej odległości. Światło, które Ją otaczało zdawało się torować Jej drogę do przestworza niebieskiego. Z tego powodu mówiliśmy nieraz, że widzieliśmy, jak się niebo otwierało. 
(Wspomnienia Łucji Dos Santos)

***



Minęło 100 lat od kiedy w Fatimie, trojgu pastuszkom, 10-letniej Łucji Dos Santos i rodzeństwu: 9-letniemu Franciszkowi i 7-letniej Hiacyncie Marto, objawiła się Matka Boża.



Objawienia fatimskie należą do najbardziej znanych objawień Maryjnych w historii kościoła, a ich głównym przesłaniem jest konieczność nawrócenia i modlitwy o pokój.
Okrągła rocznica objawień i tajemnic fatimskich jest okazją do przypomnienia orędzia skierowanego przez tych troje dzieci, do nas. Fatima wyjawia swoim wyznawcom znaczenie tragedii naszych czasów, ale także otwiera serca na niezachwianą nadzieję w przyszłość Kościoła i całego społeczeństwa.





W październiku 1917 r. w Fatimie doszło do wydarzenia o paranormalnej naturze, którego świadkami były tysiące osób. Obserwowali oni m.in. zagadkowy Cud słońca, który przekonał nawet najtwardszych ówczesnych sceptyków, że działo się tam coś niewytłumaczalnego.




***


Sanktuarium Fatimskie to miejsce święte, do którego przybywa wielu pielgrzymów, aby modlić się i rozważać treści zawarte w objawieniach Matki Boskiej trojgu pastuszkom.





Bazylika Matki Boskiej Różańcowej została wybudowana w miejscu, gdzie 13 maja 1917 troje pastuszków zobaczyło nagle błyskawicę, która ich przestraszyła, a która oznajmiła przybycie Matki Boskiej.










Bazylika została wzniesiona w stylu neobarokowym. Ma 70,5 metrów długości i 37 metrów szerokości. Wieża wznosi się na wysokość 65 metrów i jest zwieńczona koroną z brązu o wadze 7000 kg oraz krzyżem, podświetlanym w nocy.

.

W bazylice znajdują się grobowce Franciszka i Hiacynty Marto oraz Łucji Santos.





















Kaplica Objawień to serce Sanktuarium Fatimskiego.
Kaplica stoi dokładnie w miejscu, w którym Matka Boska objawiała się trojgu pastuszkom. 
Tu wydarzyło się pięć z sześciu objawień Maryi - w V, VI, VII, IX i X 1917 rok. 


Chcę […] powiedzieć,
żeby zbudowano tu na moją cześć kaplicę.
Jestem Matką Boską Różańcową”
 
(Siostra Łucja, Pierwsze Wspomnienie).

Kaplicę budowano od 28 IV do 15 VI 1919 r.. Pierwszą Mszę św. odprawiono w niej 13 X 1921 r. Rankiem 6 III 1922 r. Kaplica Objawień została wysadzona przy użyciu dynamitu. Odbudowano ją i ponownie zainaugurowano 13 stycznia 1923 r. Oryginalna kapliczka, choć poddana renowacji i pewnym modyfikacjom, zachowała swój pierwotny, prosty i ludowy charakter.

Postument z figurą Maryi wskazuje miejsce, w którym rósł niewielki dąb skalny – to na nim objawiała się Matka Boska Różańcowa.





Figura Matki Boskiej Różańcowej z Fatimy czczona w Kaplicy Objawień jest darem pana Gilberto Fernandesa dos Santos z miejscowości Torre Novas. 13 maja 1920 r. poświęcono ją w kościele parafialnym w Fatimie, a miesiąc później przeniesiono do Kaplicy Objawień. 13 maja 1946 r.
Figura została uroczyście ukoronowana przez legata papieskiego kardynała Masselę.
13 października 1942 r. portugalskie kobiety ofiarowały cenną koronę, którą figura nosi jedynie podczas wielkich uroczystości. Korona waży 1,2 kg, - jest wykonana ze złota i ozdobiona 313 perłami oraz 2679 szlachetnymi kamieniami.

W 1989 r. w koronie umieszczono kulę, która 13 maja 1981 r. podczas zamachu w Rzymie przeszyła ciało Jana Pawła II. 







Bazylika Trójcy Przenajświętszej została zbudowana w latach 2004–2007 kosztem pokrytym wyłącznie z ofiar pielgrzymów. Rzeźba Matki Boskiej Fatimskiej przedstawia młodą Maryję z otwartymi ramionami, ukazującą Niepokalane Serce i różaniec. Wykonana z białego marmuru z Carrary, ma 3 m wysokości.








Bazylika ma kształt koła o średnicy 125 m, sklepionego bez żadnego punktu podparcia. Konstrukcja oparta jest na dwóch dźwigarach o dł. 182,5 m i wys. 21,15 m. W kościele są 8.633 miejsca siedzące. Za pomocą ruchomej ściany o wysokości 2 m wnętrze świątyni można podzielić na dwa sektory. 





Wykonany z brązu krucyfiks, zawieszony w prezbiterium, ma 7,5 m wysokości.


W prezbiterium może koncelebrować około 100 księży. Jego wnętrze jest nachylone amfiteatralnie, dzięki czemu ołtarz jest dobrze widoczny z każdego miejsca.




Wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu trwa w Sanktuarium Fatimskim od 1 I 1960 r. Od 13 VII 2008 r. Kaplica z Najświętszemu Sakramentem w srebrnej Monstrancji, mieści się w podziemiach bazyliki Trójcy Przenajświętszej. Dostępna jest przez cały dzień i posiada 200 miejsc.



Pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa, przedstawiający Jezusa z uniesionymi dłoniami odsłonięto w 1932 roku. 

Figura Najświętszego Serca Jezusowego wykonana została z brązu przez nieznanego autora i ofiarowana Sanktuarium przez anonimowego pielgrzyma. 

Plac jest dwa razy większy od placu Św. Piotra w Rzymie;
mieści ok. 500 tysięcy osób.

Wzdłuż  placu pielgrzymi pokonują
wyznaczoną drogę na kolanach.






Umieszczenie pomnika Najświętszego Serca Jezusowego w geograficznym centrum Sanktuarium ukazuje centralne miejsce, jakie w orędziu fatimskim zajmuje Jezus Chrystus.







Każdy znak, który przypomina nam o Bogu, jego obecności, działaniu w naszym życiu, jest potrzebny, szczególnie, gdy wciąż błądzimy w mrokach grzechu. Zapalona świeca, przy szczerej modlitwie i zaufaniu Bogu, jest świadectwem pobożności.
Tradycja palenia świec daje nam nadzieję na odnalezienie drogi do Boga.


Podczas obchodów 95. rocznicy objawień,
w ciągu kilku dni spalono 31 ton wosku.



Palenie świec lub wrzucanie ich do spalarni jest darem wotywnym, składanym w podzięce za wysłuchanie modlitwy.







***




Franciszek i Hiacynta Marto oraz Łucja Santos urodzili się i mieszkali w wiosce Aljustrel położonej 2 km od Sanktuarium. W ich rodzinnych domach znajdują się obecnie muzea.






Dom-Muzeum w miejscowości Aljustrel znajduje się tuż obok domu rodzinnego Łucji. Udostępniony do zwiedzania 19 sierpnia 1992 r. Mieści się on w dawnym domu Marii Rosy, matki chrzestnej widzącej Łucji.





Można tu zobaczyć podzieloną na cztery działy ekspozycję, ukazującą życie codzienne portugalskiej wsi w czasach objawień.


Dom rodzinny Łucji

Dom, w którym urodziła się i mieszkała Łucja, najmłodsza z sześciorga dzieci rodziny Dos Santos.
Tutaj również odbywały się pierwsze przesłuchania dzieci po objawieniach.


Pokój rodziców Łucji.
Tutaj urodziła się Łucja, jej siostry i bracia.





W 1981 r. siostra Łucja ofiarowała dom Sanktuarium Fatimskiemu, które ostatecznie przejęło go w 1986 r. Uporządkowano teren otaczający budynek, a w 1994 r. przy wejściu do ogrodu powstał Punkt Informacji dla pielgrzymów.





Dom rodzinny Franciszka i Hiacynty




W odległości 200 metrów od domu Łucji, znajduje się dom, w którym urodzili się św. Franciszek i św. Hiacynta, dwoje najmłodszych dzieci z rodziny Marto.



W tym pokoju zmarł św. Franciszek  




W listopadzie 1996 r. dom rodziny Marto stał się własnością Sanktuarium, które przeprowadziło gruntowną renowację budynku.





Na tle tego budynku wykonano ostatnie zdjęcie trójce dzieciom.








***




Objawienia w Fatimie uznało i uczciło sześciu papieży. Paweł VI, Jan Paweł II i Benedykt XVI odwiedzili sanktuarium jako papieże. Jan XXIII oraz Jan Paweł I udali się tam, kiedy jeszcze byli kardynałami – jako Roncalli i Luciani. Pius XII wysłał tam swojego delegata, kardynała Aloisi Masellę.











W liturgii uczestniczył chłopiec z Brazylii, którego niewytłumaczalne z medycznego punktu widzenia uzdrowienie wybrano jako cud do kanonizacji. Lucas powrócił całkowicie do zdrowia po ciężkim urazie mózgu, którego doznał, gdy wypadł z okna podczas zabawy. 






"... Mocni tą nadzieją, zebraliśmy się tutaj, aby podziękować za niezliczone błogosławieństwa, których Bóg udzielił w ciągu minionych stu lat spędzonych pod tym płaszczem Światła, którym Matka Boża, wychodząc z Portugalii bogatej w nadzieję, ogarnęła wszystkie krańce Ziemi. Jako wzory mamy przed oczyma świętych Franciszka Marto i świętą Hiacyntę, których Dziewica Maryja wprowadziła w ogromne morze Światła Boga, doprowadzając ich do wielbienia Go. Stąd wypływała dla nich moc, aby pokonywać przeciwności i cierpienia. Boża obecność stała się stałym elementem ich życia, jak wyraźnie przejawia się to w usilnych modlitwach za grzeszników i stałym pragnieniu trwania przy Jezusie „ukrytym” w tabernakulum...".

Homilia Ojca św. Franciszka wygłoszona podczas Mszy św. w Fatimie, podczas której Ojciec Święty dokonał kanonizacji rodzeństwa Marto: bł. Hiacynty i bł. Franciszka 13 maja 2017







Papież Franciszek modlił się przy grobach świętego rodzeństwa w bazylice Matki Bożej Różańcowej. Powitał go tam najstarszy portugalski kapłan, mający niemal 105 lat ks. Joaquim Pereira da Cunha, pamiętający ze swego dzieciństwa czas objawień maryjnych.





Obecnie trwa proces beatyfikacyjny Łucji, który rozpoczął się w 2008 r. 



***





U stóp figury Matki Różańcowej papież złożył złotą różę, Jest to już trzecia złota róża podarowana Matce Bożej Fatimskiej przez papieży. Wcześniej taki dar złożył Mateczce bł. Paweł VI w 1964 r. I Benedykt XVI w 2010 r. 





W przeddzień setnego jubileuszu objawień, papież Franciszek wraz z wiernymi zgromadzonymi na placu odmówił różaniec.Modlitwa różańcowa, podczas której rozważano tajemnice radosne. Modlitwy: Ojcze nasz i Zdrowaś Mario odmawiano łącznie w 10 językach, kolejno po portugalsku, arabsku, hiszpańsku, ukraińsku, włosku, koreańsku, angielsku, francusku, niemiecku i polsku.  




Procesja ze świecami na Placu Modlitwy




























"O mój Jezu, przebacz nam nasze grzechy, zachowaj nas od ognia piekielnego, zaprowadź wszystkie dusze do nieba i dopomóż szczególnie tym, którzy najbardziej potrzebują Twojego miłosierdzia".
Modlitwa do odmawiania po każdej dziesiątce Różańca św.






Obchody rocznicy stulecia objawień w Fatimie są dla mnie impulsem do odnowienia i wzmocnienia wiary. Są pomocą w moim duchowym wzroście. 






Dziękuję Ci Mateczko, że mnie tu dzisiaj przywiodłaś...

























+++


Przenajświętsza Trójco, Ojcze, Synu i Duchu Święty! Z najgłębszą czcią i żalem za moje grzechy, ofiaruję Tobie drogocenne Ciało i Krew, Duszę i Bóstwo naszego Zbawiciela obecnego w Najświętszym Sakramencie Ołtarza na całej kuli ziemskiej, jako zadośćuczynienie za grzechy, przez które On sam jest znieważany. Na mocy nieskończonych zasług Jego Najświętszego Serca i przez wstawiennictwo Niepokalanego Serca Maryi, proszę Cię o nawrócenie nieszczęśliwych grzeszników. Amen.
Modlitwa wynagradzająca
+++

O mój Boże, wierzę w Ciebie, uwielbiam Ciebie, ufam Tobie i kocham Ciebie z całego serca. Proszę Cię o przebaczenie tym, którzy nie wierzą, nie uwielbiają Ciebie, którzy nie ufają Tobie i którzy Cię nie kochają.
Modlitwa wynagradzająca

+++


O Jezu z miłości ku Tobie i dla nawrócenia grzeszników, pragnę Ci wynagrodzić za wszystkie zniewagi wyrządzane Niepokalanemu Sercu Maryi.
Modlitwa pokutna 


+++



Postscriptum






Tysiące pielgrzymów spędziło noc z 12 na 13 maja na placu fatimskiego sanktuarium. Czuwając, czekali na sobotnie uroczystości z udziałem Ojca Świętego



Na placu przed Bazyliką Matki Bożej Różańcowej w Fatimie zgromadziło się około  pół miliona wiernych z 55 krajów świata. Najliczniejszą po Portugalczykach grupę stanowili Polacy.Uroczystość transmitowało kilkadziesiąt stacji telewizyjnych. Transmisję na YouTube przeprowadził także kanał watykański.



Portugalską Fatimę co roku odwiedza ponad 6 mln turystów. Polacy stanowią czwartą pod względem liczebności grupę narodowościową wśród pielgrzymów, po Portugalczykach, Hiszpanach i Włochach. W roku 2011 zarejestrowano 12,5 tysiąca turystów z Polski (261 zorganizowanych grup pielgrzymkowych).





Jak informuje BBC, od piątku portugalskie służby są postawione w stan gotowości, a wydarzenia w Fatimie ochrania ok. 6 tysięcy policjantów i żołnierzy.




























***




Camper w odświętnym stroju :)














Flago-wędka
do połowu duszyczek :)










Brak komentarzy:

Prześlij komentarz